Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Učebnice

Jak správně vybrat učebnici?

Doba, kdy si generace studentů předávaly učebnice, už je nenávratně pryč. Nakladatelů je celá řada a školy se ve výběru učebnic shodují spíše zřídka. A nám většinou nezbývá nic jiného, než učebnice koupit. Způsob, jak vybrat nejvhodnější literaturu právě pro vaše účely, ať už se jedná o samostudium nebo o doplňkové učebnice k nějakému kurzu, není jednoznačný. Několik dobrých rad jak učebnice vybírat ovšem na skladě máme.

1.   Poznat správnou učebnici je těžké – ale ne nemožné

Počet učebnic v ČR je již tak veliký, že pro každý předmět lze vybírat z desítek učebnic s doložkou MŠMT. Pro zeměpis existuje např. okolo 100 učebnic s doložkou. Najít takovou, která by maximálně vyhovovala, může být poměrně náročné. Například i školy se primárně orientují podle dostupnosti a financí. Obecné standardy, co by měla splňovat daná učebnice, případně určení pro konkrétní věkovou kohortu, jsou většinou dost diskutabilní. Můžete se setkat s několika případy, kdy budete potřebovat koupit učebnici:

 • Povinná literatura pro ZŠ/SŠ – v případě, že musíte koupit učebnici pro výuku na základní nebo střední školu, je vhodné se držet doporučení konkrétního kantora, který předmět vyučuje. Učebnice, kterou pro svůj předmět učitelé doporučují, nemusí být vždy nejobsáhlejší a nejkvalitnější na trhu, na druhou stranu máte jistotu, že pro úspěšné splnění předmětu se můžete držet osnovy v ní. Jakmile ji nebudete potřebovat, můžete ji prodat dalším ročníkům.
 • Učebnice pro samostudium odborných předmětů – pokud se z nějakého důvodu potřebujete učit odborné předměty doma (např. nemoc dítěte, dodatečné učení starší látky), je vhodné využívat učebnice, které se obvykle v hodinách používají. Bohužel knihy jako „Zeměpis pro samouky“, příp. „Matematika pro samouky“ na trhu téměř neexistují, takže pravděpodobně nebudete mít jinou variantu.
 • Literatura pro výuku cizího jazyku (slovníky, učebnice) – co se učebnic pro studium cizího jazyka týče, volba se odvíjí především od toho, jste-li samouk nebo účastníte-li se vyučovacího kurzu. V případě, že chodíte na kurz, opět je nejrozumnější zeptat se na doporučení lektora. Učíte-li se sami doma, nejlepší variantou jsou speciálně určené knihy pro samouky, které mají navíc CD s možností poslechu, případně odkaz na online stránky, kde jsou rozhovory a videa jako doplňkový materiál ke studiu. Poslech je pro pochopení jazyka nesmírně důležitý, a u samouků je, společně s konverzací, často slabým místem.
 • Učebnice pro přijímací zkoušky na VŠ/SŠ – kvalitní materiály pro přípravu k přijímacím testům jsou většinou základním kamenem pro úspěšné pokračování studia. Je dobré volit knihy, které daná instituce doporučuje, příp. vyžaduje, plus doporučení od známých nebo tamějších studentů. Užitečné jsou také sbírky starých testů.

 

2.    Vybíráme to kvalitní učebnici – ale co to je?

Musíte-li učebnici zakoupit, je dobré investovat do literatury, která vás opravdu naučí (a to neznamená, že vás naučí vyhazovat peníze). Jak ale takovou kvalitní knihu poznat? V knihkupectví nebo specializovaném obchodě na regálech většinou podstatné rozdíly nepoznáte, a obal plus krátký přehled o kapitolách vám ve výběru nepomůže. Takže, jak postupovat?

 • Ptejte se prodejců, učitelů a studentů -  Lidé toho určitě ví nejvíce. Faktem zůstává, že ne vždy se shodnou – musíte jednoduše odhadnout relevanci názoru. U jazykových a jiných specializovaných kurzů stojí za to optat se lektorů a lidí, kteří už mají nějaký přehled, která kniha by byla nejvhodnější. Dobré rady poskytují také edukační portály.
 • Zdroje na internetu a diskuze často pomůžou také odborné články a diskuzní fóra na internetu. Přijde-li vám přinejmenším podezřelé, že konkrétní škola propaguje literaturu, kterou sama vydává (což se stává velmi často), případně na ní participuje většina jejích zaměstnanců, zeptejte se na názor externího odborníka.


Jak už bylo zmíněno, často se stává, že konkrétní vzdělávací institut nutí studentům svoje vlastní skripta za účelem dalšího výdělku. Je samozřejmé, že učebnice té které školy budou asi nejlépe odpovídat jejím osnovám, ale neusínejte na vavřínech. Nejedná-li se přímo o silně specializovanou oblast, můžete najít celou řadu alternativ, které bývají nejenom levnější, ale třeba také bohatší na informace. Opět záleží na tom, co preferujete, a se kterým řešením se budete cítit (a učit) nejlépe.

3.   Kvalitní kniha v praxi – jak vypadá a co musí obsahovat

Rčení, že není záhodno soudit knihu podle jejího obalu, platí u odborné literatury ještě více než u beletrie. Obsah podle titulního obrázku zdaleka nezhodnotíte. Co se akademického psaní týče, hraje se na docela jiné struně. Když už držíte knihu v ruce, můžete se orientovat podle následujících kritérií:

 • Rozsah a délka textu krátká kniha neznamená, že se danou tématiku naučíte rychleji (i když – jako všude, i tady existují výjimky). Je dobré si knihu důkladně prolistovat – kolik má obrázků, jak je velké písmo, jaký podíl tvoří grafy podobně. Díky tomu si rychle uděláte obrázek, co na vás vlastně po otevření knížky čeká.
 • Text samotný není žádná ostuda si v knihkupectví na chvíli sednout, a zběžně si z knihy něco přečíst. Nejde jenom o informativní hodnotu textu, ale také o to, jak mu vy, jako individuální čtenář, porozumíte. Ne všem vyhovuje každý styl vyjadřování, a jako mnozí jiní, i vy byste mohli skončit na tom, že prostě nechápete, o čem to autor mluví.
 • Reference, prameny a odkazy dnes je in na všechno zajímavé odkazovat, citovat, chlubit se tím, kdo co kdo četl a co mu to dalo. Přesně tohoto bystě měli využít. Jedná-li se o odbornou knihu, projděte si prameny, ze kterých čerpá. Vypátrejte na internetu, je-li citována, či je-li používána (a nejlépe úspěšně) odborníky z vaší oblasti. Nenechte se ale opít rohlíkem – reklama není reference.
 • Hledáme známá jména v každé oblasti existují lidé, kteří jsou (téměř) vždy zárukou kvality. Podívejte se, figurují-li odborníci v knize, kterou plánujete zakoupit. Hodně informací najdete v rejstříku. Samozřejmě se stává, že nováček v oblasti oslní a šokuju, a že první titul bere odborné veřejnosti dech, ale co se našich vlastních znalostí týče, vyplácí se vsázet na jistotu, obzvláště jde-li vám např. o přijímací zkoušky.
 • Otestujte knihu – v rámci ověřování kvality podrobte knihu testu. Vyčleňte si 10 minut, vyberte si z obsahu zajímavé téma, a čtením se mu pokuste porozumět. Bude-li vám výklad autora jasný, máte téměř vyhráno. Vyhledejte si také názor na ni na internetu. 

 

 

Porovnat učebnice